Nová šestimístná vyhřívaná lanovka ve Ski Bílá 2023

Podívejte se, co se chystá ve SKI Bílá! V souvislosti s výstavbou nové šestisedačkové lanovky celý areál přes léto 2023 mimo provoz. Od 16. prosince 2023 se vidíme v plné parádě .

Dobré ráno z horní stanice nové šestisedačky, už začíná být pěkná kosa

18.10.2023

#sestisedacka #newseason #weareskibila #weareskiing #sheski #atomicski #doppelmayr

Stožáry nové šestisedačkové lanovky v Bílé přenáší do prudkého svahu vrtulník

9.10.2023

Nad beskydskou obcí Bílá opět burácí těžký pracovní vrtulník. Po nedávné demontáži staré lanové dráhy se teď instalují stožáry nové lanovky.

Parta montérů, kteří stožáry instalují, je dobře sehraná. Zavěšení jednotlivých dílů i ukotvení ve svahu netrvá déle než několik vteřin a vrtulník se vrací pro další náklad. V pondělí však práci komplikovalo deštivé počasí.

Zdeněk Heuschneider, pilot: “Ta montáž je vždycky složitější, než demontáž. Dneska jsou trochu složité podmínky, protože není úplně dobré počasí a začalo pršet. Začíná se dělat nízká oblačnost, takže asi budeme muset práci přerušit a počkat na lepší počasí.”

V průběhu léta proběhla stavba dolní a horní stanice lanovky. Do provozu by měla být celá lanová dráha uvedena v prosinci.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areálu Bílá: “Všechno připravujeme, abychom 16. prosince stihli Grand opening, to znamená velké slavnostní otevření nové šestisedačkové lanovky s nějakým doprovodným programem.”

Nová lanovka bude v provozu celoročně a cestujícím poskytne především vyšší komfort.

Martin Kacíř, manažer Skiareálu Bílá: “Bude vyhřívaná s bublinou a s tím, že v prvních dvou letech bude přepravní kapacita stejná, jako na původní lanovce, tedy 2400 lidí hodinu. Pokud se nám podaří udělat další sjezdovku, tak by se zvýšila kapacita až na 2800 lidí za hodinu.”

Nejen vlekaři z Bílé doufají, že nadcházející zima bude příznivější, než ta minulá, kterou provázely opakované oblevy.

Zdroj : Polar televize

Těšíme se na naši novou větší ségru, aneb rychle a v teple nahoru !

22.9.2023

#sestisedacka #weareskibila #weareskiing #newseason #milujemehory

Zdroj : Facebook SKI areál Bílá

Kompletně celá lanovka svezena. Čtyřsedačka je na střídačce a připravena na přesun do jiného střediska

18.7.2023

#ctyrsedacka #sestisedacka #newseason #weareskibila #skibila

Zdroj : Facebook SKI areál Bílá

Starou lanovku na Bílé pomáhal rozebrat vrtulník, do údolí snášel díly konstrukce

10.7.2023

Pilot těžkého pracovního vrtulníku prokazoval svou zručnost v beskydském sportovním areálu na Bílé. S pomocí lanových úvazů ze svahu snášel jednotlivé díly vysloužilé lanové dráhy.

Lanovka ve Ski areálu Bílá má svá nejlepší léta za sebou a bude nahrazena modernější s vyšší kapacitou. Stará lanovka byla proto rozebrána a jednotlivé části snesl do údolí vrtulník.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areál Bílá: “Máme za sebou první fázi demontáže staré čtyřsedačkové lanovky, kterou jsme museli dávat dolů vrtulníkem, protože šlo o nepřístupná místa a jinak to nejde. Zároveň se betonoval sloup číslo 5.”

Vrtulník musel začít pracovat už po 5. hodině ranní. Ve vyšší nadmořské výšce a stoupající teplotě se totiž snižuje jeho nosnost. S teplotou souvisí také termika, kdy je stroj při přesné práci hůře manévrovatelný.

Lubomír Mick, pilot vrtulníku: “Museli jsme dneska začít brzy ráno, dokud byla nízká teplota pod 10 stupňů a v podstatě bylo bezvětří. To proto, abychom dokázali vrtulník udržet na místě a nebylo s manipulací moc práce.”

Stožáry nové lanovky by měl usazovat opět vrtulník a to zřejmě v průběhu září.

Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areál Bílá: “Chystáme kompletně novou šestisedačkovou odpojitelnou lanovku s vyhřívanou bublinou, která musí být 16. prosince v provozu, abychom stihli začátek zimní sezony.”

Nová lanovka však nebude sloužit jen pro lyžaře. V průběhu roku ji mohou využívat i běžní turisté, cykloturisté či trialisté.

Zdroj : Polar televize

Chystáme kompletně novou šestisedačkovou odpojitelnou lanovku s vyhřívanou bublinou, která musí být 16. prosince v provozu, abychom stihli začátek zimní sezony

10.7.2023

S lanovkou se pomalu loučíme! Naposledy pojede 22. - 23. dubna a to při události Českého poháru ve sjezdu horských kol.

14.4.2023

Přes léto se můžete těšit třeba na otevřený dětský park @nabilecz, zvířecí obůrku a na atrakce, které umístíme u @skibila_spicar bistra

@cyklokraj @moravskoslezsky_kraj @madeja.sport #beskydyvalassko #milujemehory #weareskibila #weareskiing #sestisedackasbublinou

 Zdroj : Facebook SKI areál Bílá

Lyžařský areál v Bílé na Frýdecko-Místecku bude mít novou šestimístnou vyhřívanou lanovku.

27.3.2023

Společnost Ski Bílá Služby chce stavbu bezmála za 150 milionů korun zahájit v květnu. Hotová by měla být do příští lyžařské sezony. Vedení střediska také plánuje, že za dva roky otevře další, téměř kilometr dlouhou sjezdovku. Potvrdil to dnes provozovatel areálu Jaroslav Vrzgula. Středisko v Bílé zahrnuje dva svahy. Jih s vlekem a dvěma sjezdovkami vlastní obec a společnosti Ski Bílá Služby jej pronajímá. Sama obec plánuje v budoucnu modernizaci a rozšíření této části areálu.

"Na letošní rok připravujeme stavbu nové lanové dráhy, která bude kopírovat trasu té stávající. Sedačka bude nově šestimístná, s bublinou a vyhřívaná. Dosud měly sedačky čtyři místa," řekl Vrzgula. Cílem investice je zvýšení komfortu cestujících. Především lyžaři podle něj ocení, že díky nové technologii budou nastupovat a vystupovat při výrazně nižší rychlosti. "Dosud to bylo za přepravní rychlosti 2,4 metru za sekundu. Nová lanovka bude mít odpojitelné sedačky. Rychlost se tak sníží na metr za sekundu. To bude pohodlnější a hlavně bezpečnější," doplnil.

Projekt za 147 milionů korun Vrzgula s týmem připravuje pět let. Financovat jej budou z úvěru, který získali. Podle něj ale nebylo jednoduché půjčit si peníze pro lyžařský areál v Beskydech. "Nakonec jsme se ale domluvili s bankou, u které máme účty," řekl a dodal, že 40 miliony korun přispěje na projekt formou dotace i Národní sportovní agentura. Návratnost odhaduje v délce deseti let. "Do té doby chceme mít úvěr splacený," řekl.

Stavba bude zahrnovat výstavbu stanic pro nástup a výstup. Instalovat se budou také nové sloupy. "Základy některých stávajících ale budeme moci využít. Některé budeme pouze zvětšovat. Další budou úplně nové," řekl provozovatel. Stavba podle něj omezí letní provoz areálu.

Vrzgula počítá s tím, že současnou, 18 let starou lanovku se podaří prodat. Jedná už s konkrétním zájemcem, kterým by mělo být jiné lyžařské středisko v Beskydech. V nejbližších letech po spuštění by nová lanová dráha měla mít stejnou kapacitu jako současná, tedy 2400 lidí za hodinu. V budoucnu je ale v plánu dokoupení dalších sedmi sedaček, což by hodinovou kapacitu zvýšilo o dalších 400 lidí.

Zvýšení kapacity lanovky má Vrzgula v plánu v horizontu dvou let. Do té doby by měla být do provozu uvedena i nová sjezdovka. "Půjde o další rameno stávajících tratí napojených na jednu nástupní a jednu výstupní stanici. Sjezdovka má být spíše lehčího charakteru. Určena bude primárně pro děti a začínající lyžaře. Po jejím otevření bude mít areál na severním svahu bezmála pět kilometrů sjezdovek.

"Ta nová je ve fázi přípravy. Její spodní polovina je už zahrnuta v územním plánu obce. K druhé polovině se už kladně vyjádřily všechny kompetentní úřady. Musíme počkat na změnu územního plánu. Do dvou let by mělo být hotovo," uvedl Vrzgula. Náklady zatím vyčíslené nemá. "Půjde ale hlavně o odlesnění a instalaci technologie pro zasněžování," řekl.

Starosta Bílé Tomáš Kubačák ČTK řekl, že modernizaci lanovky vítá, stejně jako otevření další sjezdovky. "Když se navýší kapacita lanovky, měla by se zvětšit i plocha sjezdovek. Aby lyžaři měli komfort na lanovce i na sjezdovce," řekl starosta. Obec podle něj také plánuje v horizontu několika let modernizaci a rozšíření jižní části areálu. "Nyní musíme zajistit financování a změnu územního plánu. Chceme ale vybudovat další, asi 800 metrů dlouhou sjezdovku. Plánujeme také vybudování čtyřmístné lanovky," řekl starosta. Náklady se podle využité technologie mají pohybovat v rozmezí od 40 do 70 milionů korun.

Středisko Bílá je největším a nejnavštěvovanějším lyžařským areálem v Beskydech. Lyžaři mají na dvou svazích k dispozici sedm sjezdovek s celkovou délkou 5,4 kilometru. (ČTK)

Zdroj : Události Ostrava